Okolí a výlety

Obec Tvrdkov se rozkládá v severozápadní části přírodního parku Sovinecko. Jihovýchodním směrem od obce se nachází přírodní památka Rešovské vodopády a severovýchodním směrem pak přírodní rezervace Skalské rašeliniště. Obcí Tvrdkov protéká Tvrdkovský potok na jehož toku je u severovýchodního okraje obce vybudovaná malá vodní nádrž, vzdálená od objektu cca 1500m, v létě vhodná ke koupání.

V obci je nově zřízené hřiště s umělým povrchem – nohejbal, volejbal, tenis a dětské hřiště – houpačky, průlezky, kolotoč.

Turistické cíle v okolí – přírodní památka Rešovské vodopády, zřícenina hradu Rabštejn, Skřítek, Křížová cesta v Rudě, hrad Sovinec, Malá Morávka, Karlova Studánka, Praděd a další.

Tvrdkovem vede cyklistická trasa, po které se můžete severovýchodním směrem vydat přes Horní Město a Starou Ves k vyhledávanému turistickému cíli v oblasti Jeseníků, a to ke Skřítku. Jižním směrem vede cyklistická trasa obcí Rudou a dojet můžete do městečka Uničov. Obcí Tvrdkov prochází červená turistická trasa a obcí Ruda žlutá turistická trasa. Severním směrem z Tvrdkova vás červená značka dovede na vrchol Špičák a nebo můžete pokračovat dále ke zřícenině hradu Rabštejn ( 803 m. n. m. ), odkud je malebný výhled na okolní panorama Jeseníků. Jihovýchodním směrem po červené dojdete do oblasti přírodní památky Rešovské vodopády. Vydáte – li se z obce Ruda západním směrem po žluté, dojdete podél kapliček Křížové cesty na vrchol kopce Křížový vrch ( 589 m. n. m. ). Severovýchodním směrem z Rudy vás žlutá turistická trasa rovněž dovede k Rešovským vodopádům.

Možnosti ke koupání: přehrada Krásné, Rybník Tvrdkov, koupaliště Libina, Edrovický rybník, Rýmařov – Aquacentrum Slunce, koupaliště Paseka, koupaliště Uničov, bazén Břidličná, bazén Uničov , bazén Šumperk – Aquacentrum, koupaliště Šumperk – Bratrušák, koupaliště Rapotín, rybník Dubicko – Hosena, rybník Babice, koupaliště Dolní Žleb.

Blízká lyžařská střediska: Karlov, Bedřichov u Oskavy, Třemešek, Stará Ves, Paseka – Karlov.